Szerokopasmowa antena dipolowa sferyczna
Home

Telekomunikacja

Anteny

Firma NTT Advanced Technology Corporation opracowała bardzo ciekawą konstrukcję szerokopasmowej anteny sferycznej. Przeznaczona jest do wykonywania laboratoryjnych pomiarów pola EM.

sfer1

Parametry anteny:
- Antena jest połączone z systemem pomiarowym za pomocą światłowodu, co zapewnia wraz z wewnętrznym zasilaniem bateryjnym ograniczenie błędów pomiarów.
- Zakres częstotliwości pracy anteny: od 30 do 3000 MHz.
- Czułość: 30 dB µV
- Natężenie pola: 70 dB µV /m (w odległości 3 m)
- Średnica sfery anteny 150 mm

Antena posiada dwa odizolowane promienniki w kształcie połowy sfery. Górna czasza anteny połączona jest za pomocą pręta ze wzmacniaczem nadajnika, który jest umieszczony w dolnej części anteny za okrągłą pytą połączoną z jej powierzchnią. Takie umieszczenie nadajnika i konwertera współpracującego ze światłowodem dodatkowo ogranicza emisję niepożądanych zakłóceń.

sfer2

Konstrukcja anteny rys. 1

W kostrukcji amatorskiej anteny można pominąć skomplikowany układ współpracujący ze światłowodem i wyprowadzić przez przpust izolacyjny fider antenowy podłączony środkową żyłą z prętem połączonym z górną czaszą anteny i ekrenem połączonym z otworem w płycie przykrywającej dolną czaszę anteny. Eksperymentalnie należy dobrać odległość między czaszami, którą można zmieniać w zakresie kilku milimetrów. Wspornik anteny należy wykonać z materiałów izolacyjnych.


Home

Telekomunikacja

Anteny

© 2000-2023 EJK. All rights reserved. Jerzy Kazojć.