Top lista 20 największych producentów układów scalonych w roku 2016

Intel logo.svg      TOP-1

Nr na liście Producent lokalizacja Dochód w $M w roku 2016 zmiany %
1 Intel USA 13 115 9%
2 Samsung Korea Południowa 9 340 0%
3 TSMC Taiwan 6 122 -12%
4 Broadcom Ltd. Singapur 3 550 -4%
5 Qualcomm USA 3 337 -25%
6 SK Hynix Korea Południowa 3 063 -30%
7 Micron USA 2 930 -28%
8 Texas Instruments USA 2 804 -5%
9 Toshiba Japonia 2 446 -7%
10 NXP Europa 2 636 -16%
11 Infineon Europa 1 776 7%
12 MediaTek Taiwan 1 691 12%
13 ST Europa 1 601 -6%
14 Renesas Japonia 1 415 -4%
15 Apple USA 1 390 10%
16 GlobalFoundries USA 1 360 -5%
17 Nvidia USA 1 285 15%
18 Sony Japonia 1 125 -12%
19 UMC Taiwan 1 034 -9%
20 AMD USA 832 -19%

 

Czytaj więcej...

Telewizor i smartfon, czyli idealnie dobrana para

04.05.2017

Teaser

Żyjemy w cyfrowym świecie i chętnie korzystamy z ułatwień oferowanych przez nowe urządzenia i rozwiązania. Nie zawsze mamy czas, aby poznać wszystkie możliwości naszego sprzętu, dlatego dziś podpowiadamy, jak wykorzystać połączenie dwóch popularnych urządzeń – telewizora i smartfona.

Wybieraj i oglądaj
Piątkowy wieczór. Siedzisz w fotelu i chcesz włączyć kolejny odcinek ulubionego serialu. Pilot? Oczywiście gdzieś się zawieruszył. Smartfon – on jak zawsze jest w zasięgu ręki. Jak to wykorzystać? Telewizorem Samsung możesz swobodnie sterować z poziomu aplikacji Smart View (iOS i Android) na swoim smartfonie. Wystarczy połączyć urządzenia za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi. Dzięki temu nie tylko zmienisz podstawowe ustawienia telewizora, ale także zyskasz dostęp do treści i aplikacji dostępnych w ramach Samsung Smart TV.

Czytaj więcej...

Bezpieczna praca w polu elektomagnetycznym

źródło

Konserawatorzy, personel techniczny obsługujący systemy radionadawcze, radiolokacyjne, instalacje przemysłowe wykorzystujące termiczny efekt działania pola elektromagnetycznego oraz radioamatorzy i krótkofalowcy  eksploatujący nadajniki radiowe, narażeni są na ekspozycję niejonizującego pola elektromagnetycznego. Podstawową metodą ograniczania zagrożenia silnym polem elektromagnetycznym jest wyznaczenie stref bezpieczeństwa. Wyznacza się następujące strefy: bezpieczną, pośrednią, zagrożenia i niebezpieczną.

Czytaj więcej...

Antena typu „Eggbeater” („trzepaczka do jajek”)

Eggbeater 1

Antena typu „Eggbeater” jest idealnym rozwiązaniem dla entuzjastów, którzy chcą prowadzić łącznością satelitarną, łączność ze stacją ISS, nasłuch komunikacji lotniczej, lub dla tych, którzy po prostu chcą eksperymentować z polaryzacją kołową do transmisji naziemnych. Wykonanie takiej anteny nie wymaga dużej inwestycji na zakup rototorów i systemów śledzenia, pod tym względem jest to bardzo konkurencyjna antena. Dodatkową zaletą jest fakt, że zajmuje ona mało miejsca, co nie komplikuje problemów związanych z instalacją.

Czytaj więcej...

ZEVS, rosyjski 82 Hz nadajnik ELF

ELF1

Zakres najniższych częstotliwości radiowych ELF (Extrem Low-Frequency) wykorzystuje się do komunikacji z łodziami podwodnymi ze względu na zdolność do przenikania głęboko pod powierzchnię oceanu. Na głębokościach poniżej 300 metrów znajdują się floty nuklearnych okrętów podwodnych Rosji i Stanów Zjednoczonych, które przemierzają wody oceanów przez wiele tygodni, bez potrzeby wynurzania się na powierzchnię. Głównym problemem jest zapewnienie łączności z załogami łodzi podwodnych. Na wodach, które regularnie patrolują okręty podwodne, istnieje kilka stacjonarnych stacji do komunikacji hydroakustycznej. Ten system łączy okręt podwodny z punktem nadbrzeżnym. Podwodna komunikacja dźwiękowa jest skuteczna na stosunkowo krótkich dystansach, 10 do 30 km. Pojawiają się problemy, gdy łódź podwodna działa z dala od akwenów objętych tymi systemami komunikacyjnymi. W obrębie wód międzynarodowych jedynymi środkami niezawodnej komunikacji z okrętami podwodnymi są fale radiowe w zakresie VLF lub ELF. Zdolność przenikania sygnałów radiowych w głąb wody zależy od częstotliwości i zasolenia wody. W środku Oceanu Atlantyckiego, przy zasoleniu 3,2%, sygnał VLF przenika do głębokości 10-20 metrów, jest to głębokość peryskopowa dla nowoczesnej łodzi podwodnej. W obszarach o mniejszym zasoleniu, takim jak Morze Śródziemne lub w wodach Morza Bałtyckiego, ten sam sygnał przenika na głębokości przekraczającą 40 metrów, aby przełamać ograniczenie komunikacji z obiektami znajdującymi się na większej głębokości, należy użyć fal ELF. Na dzień dzisiejszy zarówno Marynarka Wojenna Rosyjska, jak i Stanów Zjednoczonych wykorzystują nadajniki ELF, zdolne do komunikacji z okrętami podwodnymi poruszającymi się z pełną prędkością i głębokością operacyjną.

Czytaj więcej...