Radiofonia cyfrowa DAB i DAB+

DAB
 
Digital Audio Broadcasting (DAB) – technologia pozwalająca nadawać programy radiowe w formie cyfrowej, używana w 21 krajach, głównie w Europie. Nadajniki DAB posługują się kodekiem MP2 (MPEG Audio Layer II), natomiast nadajniki DAB+ posługują się kodekiem HE-AAC v2. Radioodbiorniki DAB nie są kompatybilne z nowszym standardem kompresji dźwięku DAB+, natomiast radioodbiorniki DAB+ są kompatybilne z obydwoma kodekami.

Czytaj więcej...

Nowe materiały stosowane do ​​konstrukcji anten.

Nowe możliwości uzyskanie wytrzymałych i ekonomicznych projektów anten

Wraz ze zmniejszaniem się urządzeń, platform i budżetów rośnie zapotrzebowanie na mniejsze, lżejsze anteny. W przypadku zastosowań lotniczych i obronnych tradycyjne materiały antenowe - płytki obwodów drukowanych, obudowy z aluminium obrabiane maszynowo i termicznie ekrany antenowe - oferują wypróbowane, ale kosztowne podejścia do budowy anten. Konieczne jest nowe podejście do spełnienia wymagań stawianych antenom nowej generacji.
 
struktura
 

Czytaj więcej...

Antena helikalna PWS

Antena helikalna

Antena helikalna PWS jest anteną nowej generacji, która zapewnia większą przepustowość, wyższy zysk i większą elastyczność w komunikacji bezprzewodowej. Antena jest łatwa w użyciu i może zastąpić każdą inną antenę kierunkową, jest szczególnie przydatna podczas wielkich imprez rozrywkowych, gdzie praktycznie niemożliwe jest kontrolowanie kierunku zarówno nadawania, jak i odbioru podczas komunikacji radiowej.

Czytaj więcej...

Długofalowa stacja nadawcza precyzyjnych sygnałów czasu DCF 77

dd1

System antenowy stacji DCF 77

Według Zalecenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU-R TF.460-6 dotyczącego emisji sygnałów wzorcowych częstotliwości i czasu, odchylenie czasu wskazywanego przez przesyłane sygnały nie powinno być większe niż 1 ms, a odchylenie częstotliwości emitowanego sygnału częstotliwości wzorcowej nie powinno większe niż 1 ⋅ 10-10. Odniesienie stanowi czas międzynarodowy koordynowany UTC (Universal Time Coordinated). Warunki te spełnia niemiecka długofalowa stacja nadawcza precyzyjnych sygnałów czasu DCF 77, nadająca na częstotliwości 77,5 kHz.

Czytaj więcej...