Niewidzialny radar zapewnia skuteczną obronę

Silentium 400x270

 

Nowa technologia radarowa opracowana w Australii zapewnia śledzenie ruchu wojsk wroga bez uszczerbku dla własnego bezpieczeństwa. Australijska firma startupowa Silentium Defense opracowała pasywny radar, który wykorzystuje istniejące źródła energii o częstotliwości radiowej, aby zlokalizować cele w najbliższym otoczeniu.
Technologia ta pozwala wojskowemu na rozpoznawanie zarówno aktywnych, jak i cichych radiowo obiektów za pomocą czujnika, który nie emituje energii elektromagnetycznej, co eliminuje ryzyko wykrycia przez wroga. Pasywny radar może również pomóc w zarządzaniu ruchem na komercyjnych lotniskach i w portach morskich.

Współzałożycielem Silentium Defense jest James Palmer, były naukowiec z Australian Defense Science and Technology Group. Stwierdził on, że opracowana unikalna technologia jest w pełni mobilna i skalowalna.
"Aktywne radary wysyłają silny impuls energii radiowej, a następnie odbierają echa z obiektów znajdujących się w ich zasięgu" - powiedział dr Palmer.
"Powoduje to problem w kontekście obrony, ponieważ radar wysyłający sygnał radiowy staje się celem, który potencjalni przeciwnicy mogą zidentyfikować i ewentualnie zaatakować.”
"Wykorzystaliśmy w naszym biernym radarze, obecność istniejącego tła wytwarzanego przez ogólnie dostępne źródła radiowe (TV, nadajniki GSM itp.), a to oznacza, że ​​personel obsługujący radar nie zdradza swojego położenia".

Dr Palmer powiedział, że ten pasywny radar jest doskonalszy od modeli konkurencji, ponieważ jednocześnie potrafił wykorzystać wiele źródeł energii radiowej.

Dyrektor do spraw technologii Simon Palumbo powiedział, że "pasywny radar jest tańszy niż jego odpowiedniki konkurencji i bardziej efektywny w gęsto zabudowanych środowiskach miejskich.”

"To naprawdę skuteczne narzędzie w przeciążonych środowiskach, które przetestowaliśmy w sytuacjach istotnych operacyjnie", powiedział.
"Jeśli chcesz monitorować przestrzeń wokół dużej imprezy publicznej, jest to jedyny dyskretny sposób na realizację tego zadania".
Firma nadal poszukuje partnerów handlowych, którzy pomogą wprowadzić produkt na rynek międzynarodowy.